Lniane ubrania  - nie tylko na lato, ale i na lata

Lniane ubrania - nie tylko na lato, ale i na lata

Spis treści

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić lnianą sukienkę albo na przykład lnianą bluzkę, która służyła Ci tylko przez jeden sezon? Zgaduję, że nie… No, chyba że nie był to stuprocentowy len a tkanina lnianopodobna lub jedynie „coś” z jego niewielką domieszką. Lniane ubrania nie bez powodu stoją dlatego blisko bardzo modnego i popularnego w ostatnim czasie pojęcia „mody zrównoważonej”. Bo to, co je wyróżnia, to fakt, że są one nie tylko na lato, ale i najczęściej na długie lata… I to też zawsze staram się uświadamiać moim klientkom. Zwłaszcza tym, które jeszcze lnu nie znają lub nie do końca są do niego przekonane.

Nowa bluzka, która po dwóch praniach zaczęła się paskudnie kulkować? Sukienka, która po kilku wyjściach na słońce straciła swój piękny, intensywny kolor? Znam to z własnego doświadczenia i zgaduję, że Ty pewnie również. Prawda jest taka, że chyba każda z nas kiedyś, być może całkiem nie tak dawno temu, dokonała przynajmniej raz w swoim życiu totalnie nietrafionego zakupu „ciuchowego”. Nietrafionego pod takim względem, że rzecz, którą kupiła, okazała się czymś dosłownie na jeden, czy dwa sezony. Na kilka miesięcy. A w najgorszym wypadku zaledwie na jedno wyjście! Najczęściej (ale oczywiście nie zawsze) zdarza się tak, gdy kupujemy coś z tak zwanej dolnej półki cenowej i pochodzącego z produkcji masowej, gdzie idzie się w ilość, a nie jakość.

I z reguły pierwszym winowajcą staje się wtedy wątpliwej jakości materiał. Fakt. Na pewno ma on w tym duży udział, jednak to, że coś służy Ci tak krótko, nie zależy tylko od niego. To po prostu całokształt, czyli i kiepski materiał i niechlujne, byle jakie uszycie. Złe „skrojenie” tkaniny, nieodpowiedni dobór nici… Takich perełek jest naprawdę sporo. Bo zobacz sama, na przykładzie ubrań sportowych. Takie ubrania sportowe w dużej mierze szyje się z poliestru, czyli materiału niezbyt przyjaznego dla naszej planety. Z tym że markowa odzież sportowa może przecież przetrwać lata! Ale będzie tak przede wszystkim wtedy, gdy CAŁOŚCIOWO zostanie uszyta z dużą starannością. To znaczy, gdy będzie mieć m.in. mocne, odporne na rozciąganie i pękanie szwy, które nie strzelą podczas wykroków, przysiadów, czy innych ekspresyjnych ruchów.

I właśnie przeciwwagą do tego rodzaju masowo i niedbale szytej z niskiej jakości materiałów odzieży, są ubrania lniane – lniane sukienki, lniane bluzki, lniane spodnie, czy lniane spódnice.

Odzież lniana w npstyle

Jak lniane ubrania realizują cele zrównoważonej mody?

Moda zrównoważona to moda, w której ponad ilość przekłada się jakość. Ubrania nie są tu produkowane masowo, w ogromnej ilości sztuk, czy też w kilku różnych wariantach kolekcji na każdy rok. W modzie zrównoważonej nacisk kładzie się na jak najbardziej przyjazne dla środowiska materiały oraz produkcję, która w możliwie jak najmniejszym stopniu oddziałuje na naszą planetę. To oczywiście dość duży skrót, uproszczenie, ale myślę, że jeśli jesteś w tym miejscu, to tak naprawdę pojęcie zrównoważonej mody wcale nie jest Ci całkowicie obce.

A jak w takim razie do zrównoważonej mody mają się lniane ubrania – lniane bluzki, sukienki z lnu, lniane spódnice, koszule oraz inne?

  • Lniane ubrania są… naturalne – wykonane z biodegradowalnego, nadającego się do recyklingu i naturalnie występującego w naszym środowisku surowca, jakim jest len.
  • Produkcja lnianych bluzek, lnianych sukienek oraz innych odbywa się przy stosunkowo niewielkiej ingerencji w środowisko. A wynika to z faktu, że len uprawia się, a następnie obrabia w naturalny i bezpieczny sposób, bez stosowania, chociażby szkodliwych chemikaliów. Nie marnuje się tu w dodatku ani skrawka rośliny, ponieważ każda jej część może zostać wykorzystana w różnych celach, na przykład spożywczych lub kosmetycznych.
  • Włókna lniane uchodzą też za wyjątkowo trwałe, co przekłada się automatycznie na wysoką wytrzymałość lnianych ubrań. A trwałość ta oznacza, że Twoja lniana sukienka, oczywiście wykonana w 100% z prawdziwego, naturalnego lnu, może być noszona przez lata. Jeśli będziesz dbać o nią tak, jak zaleca producent, zachowasz jednocześnie jej piękny, niemal niezmieniony w czasie wygląd!

Spódnice w npstyle - Sprawdź naszą ofertę!

Lniane ubrania w NPSTYLE

A od siebie mogę jeszcze dodać, że my, w NPSTYLE, dbamy też o to, aby podczas szycia naszych sukienek lnianych, czy lnianych bluzek, produkować jak najmniejszą ilość odpadów. To, co nam zostanie, staramy się natomiast jakoś wykorzystać, czy to w postaci lnianych toreb na zakupy, czy lnianych chust lub maseczek. Mamy w dodatku ubrania patchworkowe.

Z myślą o zrównoważonej modzie szyjemy również na zamówienie. Nie produkujemy tym samym ubrań na zapas, które zalegają następnie w naszych magazynach. Szyjemy głównie wtedy, gdy u naszych klientek wystąpi potrzeba posiadania nowej odzieży z lnu. A fakt, że coś zostało uszyte na zamówienie, pod Twoje rozmiary, ogranicza od razu zwroty.

Także widzisz chyba sama, że łączenie lnianych ubrań ze zrównoważoną modą wcale nie jest przypadkowe. Wybierając lniane sukienki, lniane spódnice, lniane bluzki i koszule, czy lniane spodnie, na pewno dokonujesz znacznie lepszego wyboru na rzecz naszej planety, niż kupując co chwilę nowe ubrania o kiepskiej jakości i trwałości. Nie wspominając już w ogóle o komforcie i przyjemności ich noszenia, jakie sobie zapewniasz!

Len lnowi nierówny

I na zakończenie jeszcze kilka słów o podejmowaniu mądrych i przemyślanych decyzji zakupowych.

Znam historie klientek, które kupiły „lnianą” bluzkę albo „lnianą” sukienkę za kilkadziesiąt złotych (nie, nie w second handzie), po czym okazywało się, że ona to tak za bardzo nie ma tych wyjątkowych właściwości lnu, o których tyle się nasłuchały i naczytały. I tu zawsze padało z ich ust pytanie: „Ale jak to?”.

A tak, że len nie zawsze musi oznaczać… prawdziwy len. Po prostu len lnowi nierówny. Len, ten czysty i prawdziwy, jest tkaniną droższą i zawsze będzie swoje kosztować! Kilkadziesiąt złotych za nową bluzkę albo sukienkę z lnu nie jest tu standardową i normalną ceną. Wyjątkiem są właśnie sytuacje, gdzie ubrania sprzedawane jako lniane tak naprawdę lnu mają w sobie tylko domieszkę lub są wykonane z tkanin lnianopodobnych, a także, gdy za szycie ubrań z lnu biorą się duże firmy, które mogą pozwolić sobie, żeby sprzedawać je po niższych cenach niż mali, lokalni producenci ubrań. Oczywiście mogą zdarzyć się też sytuacje odwrotne, to znaczy, gdy ubrania, w których len stanowi jedynie niewielki procent całego składu, są sprzedawane w bardzo wygórowanych, nieadekwatnych cenach.

Jak w takim razie nie stracić pieniędzy? Jeśli kupujesz lniane ubrania w sieciówkach, zawsze dokładnie czytaj metki i sprawdzaj, badaj materiał. Zobacz, jaką ma strukturę, jaki jest w dotyku, czy się gniecie (prawdziwy, czysty len powinien się łatwo gnieść!). Następnie porównaj to z oferowaną ceną. Bo jeśli na przykład będąc w sklepie, zgnieciesz sobie skrawek lnianej sukienki, a ona, zamiast się pognieść, będzie raczej prosta, to najpewniej nie mamy tu do czynienia z czystym lnem, tylko lnem z domieszką innych materiałów.

Gdy natomiast robisz zakupy w mniejszych sklepach, specjalizujących się tylko w odzieży lnianej, zawsze możesz odezwać się bezpośrednio do właścicieli lub działu obsługi klienta, aby dopytać o szczegóły, to znaczy, jaki mają len, skąd go pozyskują, jaką ma gramaturę.

Kolekcja ubrań w npstyle - zapraszamy!

Do następnego RP

Może zainteresuje Cię temat:

Powrót do natury, czyli… witamy trendy na 2024 rok

Inspiracje artystyczne dla ręcznie malowanej odzieży. Skąd pomysły na wzory?

Proces malowania ręcznego. Jak powstają ubrania malowane ręcznie?

All comments