Jak dbać o sukienki z dzianiny, aby wyglądały jak nowe?

Jak dbać o sukienki z dzianiny, aby wyglądały jak nowe?

Spis treści

Mam wrażenie, że sukienek dzianinowych z roku na rok pojawia się coraz to więcej. Ale czemu tu się dziwić, skoro dzianina to idealny wybór na jesień i zimę. Jest miękka, wygodna, ciepła, a w dodatku regularnie gości na modowych wybiegach. Trzeba mieć jednak na względzie, że dzianina dzianinie nierówna. Przy tak szerokiej dostępności różnych ofert zachodzi ryzyko, że w Twoje ręce dostanie się sukienka z dzianiny niskiej jakości. Niektóre z moich klientek żaliły mi się, że parę razy „sparzyły się” na takich właśnie dzianinach. Niby kusząca, atrakcyjna cena… Ale co z tego, jeśli po kilku praniach (a czasami już po pierwszym!) takie ubranie nie nadaje się do wyjścia. Sprawdź dlatego, jak prawidłowo dbać o sukienki dzianinowe, aby wyglądały jak nowe przez długie lata!

Fakt, zdaję sobie sprawę z tego, że czasami problemem nie jest wcale niska jakość dzianiny, a jej zła, nieodpowiednia pielęgnacja. Chcę dlatego ustrzec Cię przed błędami, które mogą spowodować szybkie niszczenie Twoich dzianinowych ubrań. Wiedząc, jak prawidłowo o nie dbać, uchronisz się przed wymianą szafy na jesień i zimę dosłownie co sezon!

W tym artykule będę koncentrować się głównie na dzianinach bawełnianych, dzianinach z włókien sztucznych, syntetycznych lub mieszanych oraz naszych, ręcznie malowanych sukienkach z dzianiny bawełnianej, które podlegają nieco odmiennym zasadom w zakresie pielęgnacji. Wełna to natomiast temat na osobny artykuł.

Jak prać sukienki z dzianiny?

Każdego sezonu odbywam z moimi klientkami (głównie nowymi) rozmowy na temat tego, jak prać dzianinowe sukienki. Czy można w pralce, czy lepiej ręcznie? W jakiej temperaturze? Przy użyciu jakich środków?

Zacznę moim zdaniem od najważniejszego – czytania metek. Zawsze i wszędzie. To, co teraz tu napiszę, nie będzie dlatego jedyną, złotą zasadą, którą można stosować w każdym przypadku, a ogólną informacją (nie licząc wskazówek dotyczących naszych, dzianinowych sukienek malowanych ręcznie). Być może producent Twojej dzianinowej sukienki rekomenduje odmienną pielęgnację. Chciałabym, abyś o tym nie zapominała.

Jeśli mówimy jednak ogólnie o praniu dzianinowych sukienek, czy to bawełnianych, czy z włókien syntetycznych lub mieszanych, to co do zasady, ze względu na ich większą wytrzymałość, można prać je mechanicznie, a więc w pralce. W pralce możesz prać również dzianinę o zwartym splocie.

Należy pamiętać jednak o wyborze trybu delikatnego oraz odpowiedniej temperaturze, mieszczącej się w granicach 30 – 40 st. C. Do prania najlepiej wykorzystać płyn, na przykład dedykowany wełnie lub materiałom delikatnym, który sprawdzi się tu lepiej niż proszek.

A co z praniem naszej dzianiny malowanej ręcznie?

Nieco inaczej wygląda pranie dzianiny malowanej ręcznie, czyli takiej jak nasza. Dzianiny malowanej ręcznie co do zasady nie powinno czyścić się w pralce. Oczywiście raz na jakiś czas jest to dopuszczalne. Na co dzień jednak staraj się prać ją ręcznie, w łagodnych środkach piorących, takich jak płyn do tkanin delikatnych lub wełny. Proszek nie będzie tu rekomendowany. Do ręcznego prania naszych dzianinowych sukienek malowanych ręcznie stosuj również letnią, nigdy niegorącą wodę (około 30 – 40 st. C). Płukanie powinno odbywać się w zbliżonej temperaturze. Pamiętaj ponadto, aby nie namaczać materiału i nie pozostawiać go w wodzie na długi czas.

Dzianinowych sukienek malowanych ręcznie nigdy nie czyść natomiast chemicznie!

A co w przypadku, gdy bardzo chcesz wyprać malowaną ręcznie sukienkę z dzianiny w pralce? Aby maksymalnie zabezpieczyć ją przed takim czyszczeniem, warto obrócić ją na lewą stronę i umieścić w odpowiednim worku do prania. Ustaw tryb delikatny i postaraj się zrezygnować z wirowania. Nie mieszaj w dodatku kolorów, co dotyczy również innych, „zwyczajnych” ubrań dzianinowych!

Poznaj sukienki z dzianin dostępne w Naturalnie Podlasek

Jak suszyć sukienki z dzianiny?

Po praniu dzianinowej sukienki staniesz przed wyzwaniem jej wysuszenia. Jak poradzić sobie z nadmiarem wody? Jest to niestety troszkę kłopotliwe, a przynajmniej dla wielu może być, ponieważ zdecydowanie nie zaleca się, by suszyć dzianinę w suszarkach bębnowych. Tego robić nie wolno! Chyba że… co innego wynika z zaleceń producenta, choć akurat w tym przypadku warto, moim zdaniem, zachować większą ostrożność.

Chcąc ułatwić sobie suszenie sukienki dzianinowej, możesz jednak poddać ją delikatnemu wirowaniu (z pewnością unikaj najwyższych obrotów). Jeśli natomiast nadal będzie ona mocno przesiąknięta wodą, delikatnie wykręć ją ręcznie lub wykorzystaj do takiego osuszania ręcznik.

Gdy już wykręcisz dzianinową sukienkę, nie wieszaj jej na klamerkach lub wieszaku. Najlepiej jest rozłożyć ją na płasko na suszarce i nieco rozprostować, formułując pożądany kształt. Nie susz dzianinowych ubrań na pełnym słońcu, a raczej w miejscach zacienionych i przewiewnych.

Suszenie dzianinowych sukienek malowanych ręcznie – co warto wiedzieć?

Zasada postępowania jest tu w zasadzie taka sama jak w przypadku innych ubrań dzianinowych. Z tą jednak różnicą, że nie rekomendujemy, aby poddawać nasze sukienki z dzianiny malowane ręcznie jakiemukolwiek wirowaniu. Oczywiście bardzo niskie obroty nie powinny tu zaszkodzić, ale najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody będzie po prostu wykręcanie, wyżymanie ręczne. Choć i to musi odbywać się bez udziału siły, w bardzo delikatny sposób! Można wykorzystać do tego również wspomniany już przeze mnie ręcznik i dociskając go do dzianiny, pozbywać się ociekającej wody.

Jak prasować sukienki z dzianiny?

Dzianinę najlepiej prasować żelazkiem z parą. Bezpiecznym i optymalnym ustawieniem będą dwie kropki, a więc temperatura wynosząca około 150 st. C. Choć z drugiej strony dzianinę bawełnianą można poddawać wyższym temperaturom, z kolei dzianiny akrylowej najlepiej nie prasować wcale (lub na wewnętrznej stronie oraz w niskich temperaturach). Jeśli masz natomiast starsze żelazko ze zużytą stopą lub też wiesz, że nagrzewa się ono bardzo mocno, zmniejsz pokrętło, aby nie ryzykować uszkodzeniem i osłabieniem włókien. Zawsze upewnij się jednak, co dokładnie zaleca producent.

Prasowanie dzianinowych sukienek malowanych ręcznie

Mnóstwo moich nowych klientek ma wątpliwości odnośnie do tego, czy nasze malowane ręcznie ubrania można w ogóle prasować. A ja na to, że… Oj tak, i jest to nawet rekomendowane, ponieważ każde prasowanie wzoru malowanego ręcznie farbkami utrwala go! Nasze sukienki dzianinowe składają się w dodatku w aż 97% z naturalnej bawełny (zawierają tylko 3% elastanu), która, w odróżnieniu od włókien syntetycznych, nie boi się temperatur.  

Oczywiście takie prasowanie musi odbywać się z głową, w określony sposób. To znaczy, nigdy nie przykładaj rozgrzanego żelazka bezpośrednio na wzór! Prasuj dzianinową sukienkę przez bawełnianą szmatkę lub na lewej stronie, w temperaturze około 150 st. C. Tutaj także pamiętaj, by dostosować sposób prasowania do posiadanego żelazka.

Jak przechowywać sukienki z dzianiny?

Sukienki z dzianiny możesz przechowywać zarówno na wieszaku, jak i na płasko. Przy dłuższych, a przez to i nieco cięższych fasonach, lepszym miejscem będzie jednak półka niż wieszak. W ten sposób unikniesz ryzyka ich naciągnięcia i zniekształcenia. W pozostałych przypadkach, o tym, czy dzianinę powinno przechowywać się w pozycji pionowej, czy na płasko, zadecyduje jednak nie tylko sam ciężar (gramatura), ale również rodzaj splotu. Przykładowo, wełniane płaszcze o gęstym splocie mogą bezpiecznie wisieć na wieszakach. Koniecznie solidnych, drewnianych i mających odpowiedni do danego płaszcza rozmiar.

Ręcznie malowane sukienki dzianinowe maxi w npstyle

Do następnego RP

Może zainteresują Cię tematy:

Dzianinowa sukienka – na jakie okazje będzie pasować?

Najpiękniejsze kolory sukienki dzianinowej na jesień

All comments