Jak dbać o lnianą odzież? Pranie, suszenie, prasowanie, przechowywanie

Jak dbać o lnianą odzież? Pranie, suszenie, prasowanie, przechowywanie

Spis treści

Temat pielęgnacji odzieży lnianej wraca jak bumerang. Nie jestem nawet w stanie zliczyć, ile razy odpowiadałam już na to pytanie. W związku z tym, że wielkimi krokami zbliża się ukochane lato, a wraz z nim na ulicach zaroi się także od ubrań z lnu, myślę, że jest to dobry moment, aby raz jeszcze pochylić się nad tym zagadnieniem. Dzisiaj będzie raczej krótko i konkretnie o tym, jak dbać o lnianą odzież – jak ją prać, suszyć, prasować, przechowywać?

Jak prać odzież z lnu?

Ubrania z lnu możesz prać na dwa sposoby: ręcznie (ale bez długiego namaczania) lub w pralce, w trybie delikatnym, z temperaturą 30 – 40 stopni. Nigdy nie chemicznie! Dotyczy to również naszych, ręcznie malowanych ubrań.

Piorąc lnianą odzież w pralce, pamiętaj, aby nie przepełniać bębna (powinna móc ona swobodnie i bez ścisku przemieszczać się w nim). Nie mieszaj w dodatku lnianych tkanin z innymi materiałami oraz kolorów między sobą. Zanim jednak umieścisz ubrania z lnu w pralce, upewnij się, czy na pewno zezwala na to producent.

Do prania lnianej odzieży najlepiej wykorzystywać łagodne detergenty. Do płukania możesz sięgnąć z kolei po… ocet! Ten naturalny preparat zadba o miękkość tkaniny i pozwoli zachować jej kolor. Nie zaleca się z kolei stosowania wybielaczy i środków zmiękczających, które mogą wpłynąć niekorzystnie na właściwości lnu, w szczególności jego zdolność do absorbowania wody. Jeśli na lnianej bluzce, czy sukience powstanie plama, zamiast wybielacza sięgnij po specjalny odplamiacz do lnu lub bawełny. Po jego aplikacji nie trzyj jednak tkaniny punktowo, a normalnie wypierz.

Po praniu, czy to ręcznym, czy w pralce, nie wykręcaj i nie wyżymaj lnianych ubrań, ponieważ może to doprowadzić do odkształceń. Zamiast tego wybierz wirowanie, jednak z zastosowaniem niższych obrotów i w krótkim trybie (około 400 obrotów).

Sprawdź kolekcję lnianych ubrań w npstyle.pl

Jak suszyć lnianą odzież?

Najlepszym sposobem suszenia lnianej odzieży jest… suszenie jej w przewiewnym miejscu lub na świeżym powietrzu, jednak nie na pełnym słońcu, a w zaciemnieniu, aby nie doprowadzić do szybkiego blaknięcia kolorów. Przed suszeniem ubrania z lnu powinno się strzepnąć, co nada im odpowiedniego kształtu, a następnie rozłożyć na płasko.

Len można suszyć również w suszarce bębnowej, w niskich temperaturach i z zastosowaniem krótkich, delikatnych programów. Takie suszenie przyczynia się jednak do szybszego niszczenia lnianych włókien, dlatego nie powinna być to stała praktyka.

Pamiętaj ponadto, aby nie przesuszać swoich lnianych ubrań, to znaczy nie suszyć ich w wysokich temperaturach, ani też nie zostawiać na zewnątrz przez długie godziny.

Jak prasować lnianą odzież?

Lnianą odzież najlepiej prasować, gdy jest jeszcze trochę wilgotna po praniu (można również zwilżyć ją za pomocą spryskiwacza).

W tym przypadku nie musisz obawiać się wysokich temperatur, ponieważ optymalna temperatura do prasowania lnu to 200 st. C (trzy kropki). Nie zapominaj przy tym o naturalnej tendencji tej tkaniny do gniecenia się.

Prasowanie powinno wykonywać się na lewej stronie lub przez szmatkę. W przypadku naszych ubrań malowanych ręcznie farbami akrylowymi każde prasowanie dodatkowo utrwala pokrywający płótno rysunek.

Jak przechowywać lniane ubrania?

Len powinno się przechowywać w suchych i przewiewnych miejscach. Nie trzymaj swoich lnianych ubrań w pudełkach, czy plastikowych workach lub reklamówkach. Lekkie ubrania z lnu możesz przechowywać na wieszakach, natomiast cięższe – złożone na półkach. Pamiętaj również o tym, aby regularnie czyścić wnętrze szafy z kurzu i ją wietrzyć.

Len a kurczliwość

Często pytacie się mnie również, a co z kurczliwością lnu? Czy len zbiega się po praniu? W przypadku naszych ubrań – nie. Dlaczego? Ponieważ poddajemy je dekatyzowaniu. Dekatyzacja to inaczej hartowanie tkaniny, które polega na wystawianiu jej na działanie odpowiednio gorącej wody, pary wodnej i zimnej wody. Proces ten prowadzi do wykurczenia włókien (w tak zwanych kontrolowanych warunkach), a w efekcie – stabilizacji wymiarów ubrań.

W NPSTYLE wykonujemy dekatyzację głównie z tego względu, że zdecydowaną większość naszej odzieży szyjemy ręcznie na zamówienie, pod indywidualne rozmiary naszych klientek. O ile w przypadku lnianych ubrań oversize ich ewentualne, delikatne skurczenie nie będzie raczej dostrzegalne i odczuwalne, o tyle, gdy dana rzecz została idealnie skrojona na właścicielkę, już owszem.

Lniane sukienki w npstyle.pl

Do następnego RP

Może zainteresują Cię tematy:

Zalety i wady sukienki z lnu. Tajemnica gniecenia się i ceny lnu

Odzież lniana na lato. Dlaczego to najlepszy wybór?

All comments