Jak pielęgnować i wybrać rozmiar butów Trek

Jak pielęgnować i wybrać rozmiar butów Trek

Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze rozmiaru i pielęgnacji skórzanych butów Trek

Jeśli chcesz wyrobić w sobie nawyk dbania o swoje obuwie, kup buty skórzane. U mnie zadziałało. Do momentu, w którym nie miałam w swojej szafie żadnej pary wykonanej ze skóry, podchodziłam do pielęgnacji obuwia trochę lekceważąco. Oczywiście teraz nie zachęcam Cię do zakupu butów skórzanych tylko po to, aby nauczyć się systematyczności. Skóra jest materiałem o rewelacyjnych właściwościach, jakości i estetyce, a produkty z niej wykonane służą przez lata. Dzisiaj jednak nie o tym. Ponieważ sami w naszym sklepie oferujemy ręcznie robione buty skórzane damskie i męskie, opowiem Wam trochę, jak je impregnować oraz dobrać odpowiedni rozmiar.

Jak dobrać rozmiar butów? Buty na miarę Naturalnie…Podlasek

Wiem doskonale, że zakup obuwia przez Internet jest dla wielu osób czymś abstrakcyjnym. I naprawdę to rozumiem. Zawsze istnieje ryzyko, że nawet jeśli dobrze wybierzemy rozmiar, to but sam w sobie będzie niewygodny, źle wyprofilowany… po prostu nieodpowiedni na naszą stopę. W takim razie jak dobrać rozmiar butów? Pokażę Ci to na przykładzie ręcznie szytych butów skórzanych, które znajdziesz w naszym sklepie Naturalnie…Podlasek. Po opiniach swoich Klientek i Klientów widzę, że jest to obuwie, którego najchętniej nie ściągaliby ze swoich nóg.

Klasyczny i powszechnie praktykowany sposób mierzenia stopy, który również polecam, to jej odrysowanie w całości na kartce. Możesz także zmierzyć długość wkładki wewnętrznej z innego, wygodnego i zbliżonego kształtem obuwia.

  1. Weź kartkę papieru A4 i odrysuj obrys swojej gołej stopy. Opcja nr 2: zaznacz tylko linię przy najdłuższym palcu oraz pięcie. Pamiętaj, aby pięta opierała się o ścianę i utworzyła z podłogą kąt prosty.

  2. Powtórz czynność na drugiej stopie.

  3. Zmierz linijką odległość w linii prostej pomiędzy środkiem pięty a najdłuższym palcem.

  4. Przy wyborze rozmiaru zawsze bierz pod uwagę większą stopę.

  5. Możesz podać nam dodatkowo tęgość swojej stopy – w tym celu zmierz ją po obwodzie na kości halluksowej oraz podbiciu.

Ogólnie praktykuje się, aby do otrzymanej długości dodać jeszcze 0,5-1 cm luzu. Jednak w przypadku butów ręcznie robionych, niezszywanych na modelu, do których zaliczamy, dostępne w naszym sklepie: buty Vagabond, buty z serii Basic, buty Cockney oraz sandały damskie, musimy podejść trochę inaczej. Buty muszą być dobrze dopasowane do stopy, ponieważ skóra trochę się rozciąga i dopasowuje indywidualnie do jej kształtu. I tu właśnie widzę przewagę ręcznie szytych butów nad standardowym obuwiem modelowanym. Taki but, jak się ułoży do stopy, staje się na tyle wygodny, że przestają przeszkadzać jakiekolwiek problemy zdrowotne stóp. Dlatego śmiało i bez zawahania się mogę polecić Wam, właśnie ten rodzaj skórzanych butów.

Przy każdym produkcie umieściliśmy oczywiście dodatkowe i kompletne informacje dotyczące rozmiarów. Jeśli jednak będziecie miały jakiekolwiek wątpliwości, pytania lub nie znajdziecie interesującego Was rozmiaru w danym modelu, nie bójcie się napisać lub zadzwonić! Zrobię wszystko, aby sprostać zadaniu i pomóc Wam w wyborze najwygodniejszego obuwia.

Jak pielęgnować skórzane buty?

Przechodzimy do sedna, czyli tego, jak impregnować buty skórzane oraz je pielęgnować. To pytania, które zadaje mi wiele z Was. Zawsze zaznaczam, że są to zabiegi absolutnie konieczne, dzięki którym obuwie na dłużej zachowa swój piękny wygląd oraz dobrą kondycję. Pomyśl o tym w tych kategoriach: Twoja własna skóra, aby wyglądać zdrowo, potrzebuje składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku skóry, z której wykonuje się obuwie. Jeśli nie chcesz, aby zaczęła np. pękać, musisz pamiętać o jej impregnacji. I to koniecznie przed pierwszym wyjściem, a nie po kilku miesiącach użytkowania!

Skóra skórze nierówna. Zanim sięgniesz po konkretny preparat, sprawdź, z jakiego gatunku wykonano Twoje buty. W innym przypadku, zamiast pomóc, możesz tylko zaszkodzić swoim nowym cudeńkom. Sama bardzo polubiłam tego rodzaju „zabiegi pielęgnacyjne”. Miło jest patrzeć, jak brudne i już delikatnie wyeksploatowane obuwie zyskuje nowe życie! Czy ktoś jeszcze też tak ma?

Jak pielęgnować buty ze skóry nubukowej?

Buty ze skóry nubukowej, podobnie jak obuwie zamszowe muszą zostać zaimpregnowane przed pierwszym wyjściem. Możesz wykorzystać do tego ogólnodostępne preparaty w sprayu, które są bardzo wygodne w użyciu. Jeśli przystępujesz do impregnacji po raz drugi, pamiętaj, aby wcześniej dokładnie oczyścić swoje obuwie z plam oraz kurzu.

Do ich czyszczenia świetnie sprawdzą się preparaty w aerozolu (odpowiednie również do skóry welurowej) oraz specjalna guma do nubuku. W usuwaniu plam tłustych poradzi sobie natomiast… klasyczna kreda tablicowa lub talk! Pewnie zastanawiasz się teraz, jakim cudem kreda, którą bawi się Twoja pociecha, może okazać się cudownym środkiem do czyszczenia butów skórzanych. Zachęcam Cię do sprawdzenia!

Co ważne, nubuk powinien być czyszczony maksymalnie na sucho, a przy tym regularnie szczotkowany przy użyciu szczotki z miękkim włosiem. Wiele plam i zabrudzeń można w ten sposób łatwo „wyczesać”. Pamiętaj, aby wszelkiego rodzaju zabrudzenia usuwać jak najszybciej. W innym przypadku ich pozbycie się będzie dużo trudniejsze.

Jak pielęgnować buty ze skóry licowej?

Do impregnacji butów ze skóry licowej wykorzystaj pasty i balsamy, które zapobiegają jej przesuszaniu się oraz powstawaniu zagięć lub pęknięć. Lepiej sprawdzają się tu pasty w kremie o gęściejszej konsystencji. Pastę nakłada się i wciera szczoteczką lub ściereczką, wykonując okrężne ruchy. Następnie przeciera lekko wilgotną szmatką i pozostawia do wyschnięcia. Podobnie jak w przypadku nubuku, najpierw dokładnie oczyść swoje skórzane buty z zabrudzeń.

A ogólnie, jak możesz wyczyścić swoje skórzane buty? Bez względu na rodzaj skóry, do usuwania zabrudzeń polecam wodę z płynem do mycia naczyń (opcjonalnie z octem lub sokiem z cytryny przy usuwaniu soli). W tak przygotowanym roztworze zamocz miękką gąbkę lub ściereczkę i przetrzyj obuwie. Następnie usuń resztki płynu już przy użyciu samej wody i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Podczas czyszczenia nie dopuść do tego, aby zamoczyć buty. Szmatka powinna być jedynie delikatnie wilgotna.

Mam nadzieję, że te informacje przydadzą Wam się w pielęgnacji naszych ręcznie robionych butów skórzanych. Jeśli wciąż nasuwają Wam się jakieś pytania, czekam na maila bądź telefon.

Do następnego RP

Może Was zainteresują tematy:

Jak wyczyścić torebkę skórzaną?

All comments