Wełna parzona bez tajemnic - co to jest i jakie ma właściwości?

Wełna parzona bez tajemnic - co to jest i jakie ma właściwości?

Wełna parzona – super ciepła tkanina?

To już chyba ta pora, kiedy trzeba wyciągnąć ze swojej szafy najcieplejsze z posiadanych ubrań. Lub uzupełnić braki, bo zrobiło się naprawdę chłodno. I do tego jeszcze moja ulubiona zmiana czasu, która sprawiła, że dzień stał się taki krótki… Ja w tym okresie wybieram oczywiście wełnę. Naturalną i wyjątkowo ciepłą. Dzięki niej poranne wyjścia z domu, popołudniowe lub wieczorne powroty, a także weekendowe spacery z rodziną nie są dla mnie tak dużym wyzwaniem. Dzisiaj porozmawiamy jednak nie o zwykłej wełnie, a wełnie parzonej. Co to jest wełna parzona? Jakie ma właściwości?

W naszej ofercie pojawiło się ostatnio sporo propozycji właśnie z wełną parzoną w roli głównej. Przede wszystkim płaszcze z wełny parzonej oraz kurtki z wełny parzonej. Uznałam dlatego, że to idealny moment, aby powiedzieć Wam trochę więcej o tej tkaninie. Zwłaszcza że jesienią i zimą cieszy się ona największą popularnością spośród wszystkich dostępnych materiałów.

Wełna parzona – co to jest i skąd wzięła się nazwa?

Wełna jest oczywiście włóknem naturalnym, pochodzenia zwierzęcego. Pozyskuje się ją z runa owiec, chociaż są w tym zakresie pewne wyjątki. To m.in. doskonale znana Wam alpaka, kaszmir, moher, czy angora, które pochodzą odpowiednio z alpaki, kóz kaszmirskich, kóz angorskich oraz królików angorskich. Dziś jednak nie o nich.

Jeżeli mówimy natomiast o wełnie parzonej, mamy na myśli tradycyjną wełnę owczą, która została poddana obróbce termicznej. Ta obróbka termiczna to nic innego jak parzenie tkaniny w wysokich temperaturach. Stąd też wzięła się nazwa tak uzyskiwanej wełny. Możecie spotkać się także z pojęciem wełny gotowanej. Poddanie wełny dłuższemu działaniu wysokich temperatur prowadzi do skurczenia się materiału. Włókna uzyskują wtedy bardziej zbitą strukturę. Stają się mocniejsze, trwalsze. Nie wpływa to jednak na komfort noszenia. Wełnę parzoną chętnie wykorzystuje się dlatego do produkcji kapeluszy, szali oraz okryć wierzchnich, takich jak wełna parzona płaszcz i kurtka. Cała ta obróbka odbywa się dzisiaj w specjalnych maszynach, podobnych do klasycznych pralek, z tym że większych. Co ciekawe, wełna parzona tkanina była już znana starożytnym Egipcjanom! W Europie rozsławili ją jednak Niemcy i Szwajcarzy, zamieszkujący wyższe, chłodne tereny Alp.

Jakie walory ma wełna parzona?

Podstawową właściwością wełny parzonej, którą zyskuje ona po obróbce termicznej, jest jej zwiększona wytrzymałość, trwałość oraz termoizolacyjność. Wełna parzona gruba ma dlatego jeszcze lepszą zdolność do zatrzymywania ciepła. Jeżeli podobnie jak ja jesteście zmarzluchami, to naprawdę ją polecam, bo jest to tkanina, która na pewno nie pozwoli Wam zmarznąć! Drugą z charakterystycznych cech wełny parzonej są niestrzępiące się brzegi. Co tak właściwie to daje? Pozwala przede wszystkim ładnie, estetycznie wykończyć szwy zewnętrzne. Niestrzępiące się brzegi stwarzają ponadto o wiele większe możliwości w trakcie szycia i zdecydowanie ułatwiają ten proces.

Na tym oczywiście nie kończą się zalety wełny parzonej. W wyniku obróbki termicznej wełna parzona uzyskuje również większą odporność na wnikanie we włókna różnego rodzaju zanieczyszczeń. To z kolei sprawia, że staje się ona bardziej higieniczna, przyjazna alergikom. Sama wełna jest materiałem naturalnym, biodegradowalnym, poddawanym recyclingowi. Ma doskonałe właściwości higroskopijne i nie elektryzuje się. Do jej zalet należy także zmniejszona podatność na gniecenie się w porównaniu do innych włókien. Okrycia wierzchnie wykonane z wełny parzonej ze względu na zbitą, wzmocnioną strukturę doskonale chronią nie tylko przed zimnem, ale i nieprzyjemnym wiatrem.

Czy wełna parzona gryzie?

Jeżeli mówimy o wełnie, to nie mogłam pominąć również i kwestii gryzienia! Nawet nie jestem w stanie zliczyć, ile razy zetknęłam się już z tym pytaniem. Jest to zdecydowanie największa obawa wszystkich osób, które chcą zakupić ubranie wykonane z tej tkaniny. Czy w takim razie wełna parzona może Was „pokąsać”? To wszystko zależy od konkretnego rodzaju wełny, procesu jej obróbki i samej… skóry. Jeżeli macie bardzo wrażliwą, czułą skórę, wełna parzona może być dla Was gryząca. Najczęściej problem ten dotyczy jednak swetrów i czapek, które mają z nią bezpośredni kontakt. W przypadku płaszczy i kurtek z wełny parzonej z reguły zakładacie je na zabezpieczone długimi warstwami ciało. Ryzyko „pogryzienia” jest dlatego o wiele mniejsze. Ja zawsze rekomenduję moim Klientkom, aby po prostu przymierzyły konkretną rzecz i same oceniły, jak oddziałuje na ich skórę. Pamiętajcie, że czasami jedne ubrania z wełny mogą być irytujące, a drugie wcale!

Wełna parzona tkanina – ubrania z wełny parzonej

Wełna parzona gruba to wyjątkowo ciepła i jednocześnie stosunkowo lekka tkanina, która w okresie jesienno-zimowym nie ma sobie równych. Ze względu na swoje właściwości i charakter szczególnie dobrze sprawdza się w produkcji wszelkiego rodzaju okryć wierzchnich – kurtek, kamizelek, płaszczy, poncz, żakietów. Z wełny parzonej wykonuje się ponadto kapelusze i czapki.

W naszej ofercie znajdziecie wykonane z tego rodzaju materiału zimowe płaszcze, zimowe kurtki i kamizelki damskie. Nie będzie tu zaskoczenia, że jak zawsze sięgnęliśmy po naturalne, przyjazne dla zdrowia i środowiska materiały, które nosi się z przyjemnością przez długie lata. Wysoka jakość wykonania i rewelacyjna wytrzymałość włókien sprawiają, że płaszcze z wełny parzonej i kurtki z wełny parzonej są ubraniami na wiele sezonów. Zadbaliśmy oczywiście o dużą różnorodność fasonów, kolorów i wzorów, żeby nieco ułatwić Wam znalezienie idealnego okrycia wierzchniego. A może wcale nie ułatwiliśmy, tylko dodatkowo skomplikowaliśmy? Sama nigdy nie wiem, czy duży wybór to tak naprawdę ułatwienie, czy utrudnienie. Jak uważacie?

Jedno mogę Wam jednak obiecać. Bez względu na to, jaką kurtkę, płaszcz lub kamizelkę z wełny parzonej wybierzecie tej zimy, następnej i jeszcze następnej, na pewno nie zmarzniecie. Ubrania z wełny parzonej mają ponadto jeszcze jedną zaletę – zawsze wygląda się w nich elegancko, stylowo i kobieco. I wcale nie rezygnujecie przy tym ze swojego komfortu i przede wszystkim ciepła!

Szary płaszcz z wełny parzonej

Krótki płaszcz z wełny parzonej

Kolorowa kurtka z wełny parzonej NP

Wełna parzona jak prać i konserwować?

Na koniec najważniejsze – jak prać wełnę parzoną i jak dbać o tę tkaninę? Zacznijmy od prania. Odzież wierzchnia wykonana z wełny parzonej powinna być czyszczona jedynie chemicznie. Nie zalecamy natomiast prania w pralce i ręcznego. Prasowanie jest możliwe, jednak w niskich temperaturach do maksymalnie 110 stopni i przez szmatkę. Jeżeli posiadacie, do prasowania wykorzystajcie parownice. Uważajcie jednak na wysoką temperaturę!

Gdy kurtka lub płaszcz zmokną na deszczu, powieście je natomiast na wieszaku w temperaturze pokojowej i poczekajcie, aż naturalnie wyschną. Okrycia wykonane z wełny parzonej dzięki stłoczonej strukturze włókien schną szybciej.

Wełna parzona ze względu na budowę, strukturę włókien może się jednak mechacić. Do usunięcia kuleczek najlepiej wykorzystać specjalną golarkę do ubrań albo nożyczki.

Do następnego RP

Może Was zainteresują tematy:

JAKIE PŁASZCZE NA ZIMĘ? POZNAJ NASZE POMYSŁY

TRENDY NA SEZON JESIEŃ-ZIMA 2021/2022

RĘCZNIE MALOWANE DZIANINOWE SUKIENKI NA JESIEŃ I ZIMĘ

DZIANINOWE BLUZKI DAMSKIE NA JESIEŃ I ZIMĘ

All comments