Trochę o metaloplastyce, biżuterii artystycznej i… alpace

Trochę o metaloplastyce, biżuterii artystycznej i… alpace

Spis treści

Tak jak obiecałam, tak też rozpoczynam moją małą serię o metaloplastyce. Jeśli nie wiesz, o co chodzi, to już wyjaśniam – rozszerzamy naszą ofertę biżuterii artystycznej, w której do tej pory dominowały naszyjniki ze sznurka, o biżuterię z mosiądzu, miedzi i alpaki. Inaczej właśnie metaloplastykę! Będzie to oczywiście biżuteria wykonana ręcznie, artystyczna, nietuzinkowa. Taka, która z daleka rzuca się w oczy. Panie, które lubią, gdy coś się błyszczy, powinny być wreszcie zadowolone. Nie ukrywam, ja jestem!

Metaloplastyka przybiera różnorodne oblicza i dzisiaj wykorzystuje się ją w szerokim zakresie. Jak pewnie możesz się domyślić, moim celem nie jest jednak pisanie Ci o meblach do domu, na balkon, czy do ogrodu (choć w kontekście metaloplastyki nie sposób o nich nie wspomnieć), a przede wszystkim biżuterii. Zastanawiasz się, czy biżuteria z mosiądzu będzie dla Ciebie? Zaglądaj tu regularnie w najbliższym czasie, a wszystko stanie się jasne.

Kilka słów o metaloplastyce

Zgaduję, że pojęcie metaloplastyki nie jest ci obce i raczej nie spotykasz się z nim pierwszy raz. Jeśli tak jednak jest, to mówiąc o metaloplastyce, mamy na myśli nic innego jak wyroby artystyczne z metalu (w tym żelaza, brązu, miedzi, srebra, złota), które przyjmują postać zarówno przedmiotów użytkowych, jak i dekoracyjnych. Te pierwsze to chociażby wspomniane już przeze mnie meble, z kolei przedmiotami dekoracyjnymi mogą być na przykład rzeźby lub płaskorzeźby.

Metaloplastyka nie jest wymysłem naszych czasów, choć termin ten użyto po raz pierwszy stosunkowo niedawno, bo w latach 20. XX wieku. Napisałam stosunkowo, ponieważ sama metaloplastyka wykształciła się znacznie wcześniej. Tak naprawdę to już w czasach prehistorycznych. Niewątpliwie ważnym momentem dla jej rozwoju było odkrycie możliwości wytapiania żelaza i jego obróbki.

Teoretycznie metaloplastyka bazuje na różnych technikach (m.in. odlewnictwo, kowalstwo), aczkolwiek według niektórych poglądów powinno rozumieć się przez nią wyłącznie te techniki, które skupiają się na kształtowaniu metalu na zimno. Obróbka na zimno opiera się z kolei na czynnościach takich jak przykładowo kucie, wyginanie, wytłaczanie, cięcie, wyklepywanie. A to wymaga określonych narzędzi – pił, szczypiec, pilników, imadeł, czy młotków.

Alpaka, czyli… nowe srebro – o co w tym wszystkim chodzi?

W kontekście nowej biżuterii artystycznej często będzie przewijać się także pojęcie „alpaki”, stanowiącej obok mosiądzu i miedzi jeden ze składników stopu wykorzystywanego przy produkcji naszych naszyjników, bransoletek, czy broszek. Nie, alpaka nie ma w tym przypadku nic wspólnego ze znanym również pod tą nazwą zwierzęciem.

Alpaka, o której teraz Ci piszę, to nowe srebro lub, jak kto woli – srebro chińskie. Tak właściwie to srebrem wcale nie jest i nawet go nie zawiera, ale bardzo dobrze udaje ten metal szlachetny i do złudzenia go przypomina. Alpaka to tak naprawdę mosiądz wysokoniklowy, który został wynaleziony w Chinach. Stop metali zdominowany przez miedź (około 40 – 70%), z dodatkiem niklu i cynku. Różnicą pomiędzy alpaką, czyli mosiądzem wysokoniklowym a klasycznym mosiądzem, jest właśnie jej srebrzysty kolor, co zawdzięcza obecności niklu.

Alpakę, ze względu na wyjątkowe podobieństwo do srebra, pokochano w jubilerstwie. I stało się tak nie tylko dzięki zbliżonemu wyglądowi, czy właściwościom, a także przez fakt, że okazała się ona materiałem bezpiecznym dla skóry, niepowodującym uczuleń, a w dodatku niepodatnym na ciemnienie w kontakcie z czynnikami atmosferycznymi! Jubilerstwo to jednak tylko jedna z wielu gałęzi, która chętnie korzysta dzisiaj z nowego srebra. Musisz wiedzieć, że po mosiądz wysokoniklowy sięga się ponadto przy produkcji m.in. sztućców, instrumentów muzycznych, czy urządzeń medycznych.

Zobacz naszyjnik z nowego srebra.

Dla kogo biżuteria artystyczna ze stopu mosiądzu, miedzi, alpaki?

Wiesz już trochę o metaloplastyce i alpace. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie, czy biżuteria z mosiądzu, miedzi i nowego srebra jest dla Ciebie? Jeśli od dawna brakowało Ci w naszej ofercie czegoś błyszczącego (a dobrze wiem, że są takie klientki!) – zdecydowanie tak. Tutaj znajdziesz zarówno trochę blasku srebra, jak i mosiądzu, a nawet złota. Blasku, który dodaje elegancji i szyku, nierzadko pożądanych w wielu stylizacjach, zwłaszcza tych wieczorowych i romantycznych.

Wybierając naszą biżuterię tworzoną w technice metaloplastyki, musisz przygotować się na to, że jak zawsze będzie to produkt nietuzinkowy. Taki, który Cię wyróżni i od razu rzuci się w oczy. Magią wyrobów ręcznych, handmade jest to, że nawet spośród kilku elementów tego samego rodzaju, każdy z nich jest tak naprawdę inny. To właśnie niepowtarzalność pracy ludzkich rąk! Nasza biżuteria jest wyjątkowa jednak nie tylko z tego względu. O jej oryginalności przesądzają również jej kształty, rozmiary, zdobienia. Nie są to elementy finezyjne, delikatne, niemal niewidoczne na ciele. Szerokie bransolety i pierścionki, naszyjniki z wisiorem XXL na lnianych sznurkach – takich propozycji możesz się spodziewać. Biżuteria została utrzymana w stylistyce, która odpowiada tej, jaką od 30 lat promujemy w naszym sklepie. Nie musisz więc obawiać się, że akcesoria z mosiądzu, miedzi i srebra nie będą pasować do naszych lnianych i dzianinowych sukienek, bluzek, tunik, czy spódnic, które masz już w swojej szafie.

Biżuteria artystyczna w Naturalnie Podlasek - zobacz nasze propozycje.

Do następnego RP

Może zainteresują Cię tematy:

Jak dobrać biżuterię do fasonu sukienki?

Jak dobrać biżuterię do letnich sukienek?

All comments