Jak wyczyścić torebkę skórzaną?

Jak wyczyścić torebkę skórzaną?

Miałyście kiedyś taki przypadek? Śpieszycie się, mąż już przewraca oczami, a Ty szukasz torebki do płaszcza. Oczywiście pod kolor pła... auta. Wyciągasz jedną, drugą. Ta nie w kolorze, ta nie do tych butów, ta nie do kapelusza. No jakaś amba zjadła mi torebkę. I nagle jest, jest ta jedyna! Biegniesz do auta. Siadasz w samochodzie, patrzysz i nie wierzysz. Wyciągnęłam chyba z dziesięć torebek. I akurat ta! Dlaczego ta, którą wzięłam, ma plamę? I to na samym środku. Już widzę oczami wyobraźni, jak idę i wszyscy patrzą na mnie. Nie na mnie. Na plamę! Zasłaniam ręką, próbuję ją chusteczką trzeć. A tu coraz gorzej. Plama coraz większa. I jakby trochę rozmazana. No pięknie, myślę sobie. Co ja teraz zrobię???

Pewnie nie jedna z Was miała taką przygodę. No ale nic nie dzieje się bez powodu. Cała ta historia zainspirowała mnie do napisania na moim blogu. Jak szybko i bez paniki, w którą sama wpadłam, poradzić sobie z plamami na torebkach skórzanych. A przy okazji postaram się w kilku słowach napisać o ogólnej konserwacji naszych skórzanych skarbców. Zapraszam.

Jak wyczyścić torebkę skórzaną domowymi sposobami?

Torebka, a tym bardziej skórzana torebka, aby zawsze była piękna i wyglądała jak nowa, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Skóra naturalna, jak i nasza skóra wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i zadbania. Wszystko też zależy od stopnia zabrudzenia, koloru torebki. Inaczej będziemy pielęgnować torebki ze skóry licowej, skóry licowej kolorowanej, a inaczej ze skóry szorstkiej np. nubukowej i welurowej. I pamiętajcie, róbcie to kilka razy w roku. Nie zostawiajcie na potem. Jak ja to zrobiłam.

Co nam może się przydać do czyszczenia skór? Szmatka lub gąbka, płyn do naczyń biały bądź mydło białe i nasz sekretny środek, biała kreda. Tak, dobrze widzicie, biała kreda do pisania na tablicy, którą się bawią Wasze pociechy. Ta kreda w przypadku torebek ze skór nubukowych i welurowych potrafi zdziałać cuda. Wystarczy tłustą plamę potrzeć kredą i po paru minutach strzepnąć. I tak do momentu, aż plama zniknie. W zależności od plamy może trzeba będzie powtórzyć czynność kilka razy. A jeśli chodzi o czyszczenie zabrudzeń, to w przypadku wszystkich skór, należy nasączyć szmatkę lub gąbkę płynem do naczyń i delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsca. Następnie już tylko przy użyciu gąbki z wodą, usunąć płyn i zostawić do wyschnięcia. Ważne, aby nie suszyć na grzejniku czy suszarką. Po prostu zostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. A kiedy trafi Wam się zabrudzenie długopisem, spróbujcie nasączyć wacik spirytusem salicylowym. Przetrzyjcie miejsce zabrudzenia, delikatnie kilka razy. Zabrudzenie powinno zejść.

Jak pielęgnować torebki skórzane?

Aby skórzane torebki nabrały świeżości, wystarczy kilka drobnych trików i będą wyglądały jak nowe. Tu ważne jest tylko, z jakiej skóry jest nasza torebka. Jeśli torebki wykonane są ze skóry licowe oraz kolorowanej można je natłuścić kremem, wazeliną lub zwykłą pastą bezbarwną do skór. A jeśli torebka jest z nubuku bądź skóry welurowej, wystarczy użyć ogólnie dostępnych preparatów w aerozolu.

Co zrobić, gdy skórzana torebka farbuje?

Pewnie nie jednej z Was przytrafił się problem farbującej torebki. I nie dotyczy to marki, czy ceny torebki. Tak czasami się dzieje. Oczywiście i w tym przypadku domowe sposoby idą nam z pomocą. Wystarczy nasączyć ściereczkę octem i przetrzeć kilkakrotnie skórę. Zostawcie torebkę na jakiś czas, aby się wywietrzyła. I tyle. Dzięki tej metodzie barwnik skóry się utrwali i torebka powinna przestać farbować.

Chyba Was nie zanudziłam? Do następnego

RP

All comments