Historia lnianej odzieży – co wiemy o ubraniach z lnu?

Historia lnianej odzieży – co wiemy o ubraniach z lnu?

Spis treści

Nastała prawdziwa moda na len i zgaduję, że Ty również zdołałaś to zaobserwować. Obecnie len pojawia się w kolekcjach niemal wszystkich najpopularniejszych sieciówek. Oczywiście z reguły z domieszkami, jednak mimo to są one głośno promowane, powołując się właśnie na len. A to świadczy tylko o tym, że jest to dzisiaj tkanina bardzo pożądana. Odnoszę trochę takie wrażenie, jakby spora część społeczeństwa doznała w tym zakresie nagłego przebudzenia… A przecież len, jako tkanina, jest znany nam tak naprawdę od tysięcy lat… Zdarzyło się tylko tak, że przez popularność innych materiałów, takich jak bawełna, wiskoza, czy poliester, niektórzy zdążyli na chwilę o nim zapomnieć.

Len – tkanina o imponująco długiej historii

Czy wiesz, że historia lnianej odzieży rozpoczęła się już… tysiące lat temu, a dokładniej około 7500 p.n.e.? Wszystko zapoczątkowała oczywiście uprawa rośliny o takiej nazwie, której wyjątkowo mocne włókna okazały się idealnym materiałem na… tkaninę! Tkanina z lnu była znana wielu kulturom i cywilizacjom, w szczególności Egipcjanom, Grekom i Rzymianom, aczkolwiek jej fragmenty, mające tysiące lat, znaleziono także na terenach Gruzji i Szwajcarii.

Zanim jednak doszło do powstania samej tkaniny, w pierwszej kolejności w zastosowaniu znajdował się wykonany z lnianych włókien sznurek. Ze względu na swoją grubość i solidność nadawał się on doskonale do szycia, w tym również łączenia ze sobą kawałków skóry. Dopiero później z lnianych sznurków zaczęto tworzyć większe kawałki płótna, wykorzystywane nie tylko jako elementy odzieży, ale i do mumifikacji zwłok, zdobienia wnętrz domów, pałaców, świątyń, czy produkcji żagli do statków używanych w żegludze morskiej. W starożytnym Egipcie lniana tkanina charakteryzowała się cienkością i przezroczystością. Miała także czystą, białą barwę.

Z ciekawostek, warto przypomnieć, że z lnu wykonane jest jedno z najbardziej znanych płócien na całym świecie. Mowa oczywiście o Całunie Turyńskim.

Len uprawiano regularnie w późniejszych latach, jednak szczególnie ważnymi dla jego historii momentami był okres średniowiecza, gdzie stosowano go na szeroką skalę, a następnie wiek XIX. Wtedy też odkryto nową metodę wyrobu tkanin lnianych, nazywaną przędzą mokroprzędną, a więc polegającą na przędzeniu lnianego włókna na mokro. W wyniku przędzenia na mokro włókna lnu stawały się delikatniejsze i bardziej elastyczne. To sprawiło z kolei, że w przemyśle włókienniczym traktowano je jako przędzę wyższej jakości.

Lniana tkanina w XXI wieku

A dziś? A dziś, jak pewnie wiesz doskonale, len cieszy się ogromną popularnością zarówno w branży odzieżowej, jak i ogólnie, tekstylnej. Poza całą gamą ubrań lnianych z tkaniny tej szyje się współcześnie także pościel, ręczniki, ściereczki, rolety rzymskie, zasłony, firanki… i znacznie więcej. Len znany jest w dodatku akcesoriom łazienkowym, takim jak gąbki do kąpieli, maty, czy szlafroki. O len moglibyśmy zapytać obecnie nawet dzieci, ponieważ na rynku nie brak wykonanych z niego zabawek, girland, czy falbanek do łóżeczka. Innymi słowy – lniana tkanina zdecydowanie zadomowiła się w naszych domach i służy nam w bardzo szerokim zakresie.

W NP style, czyli Naturalnie Podlasek upodobaliśmy ją sobie już lata temu, kiedy zainteresowanie nią było zdecydowanie mniejsze, ze względu na dominację na rynku materiałów takich jak bawełna, wiskoza, akryl, czy poliester. Mimo to, co trzeba wyraźnie podkreślić, len tak naprawdę nigdy nie stracił na znaczeniu. Mam wśród swoich klientek takie panie, które zabierają do naszego sklepu kolejne pokolenia – swoje córki, czy wnuczki. Każdą z nich wiedzie tutaj miłość do lnianych ubrań najwyższej jakości i naturalnie… naszych ręcznie malowanych, niepowtarzalnych zdobień.

Sprawdź nasze lniane propozycje w npstyle.pl.

Lniana odzież współcześnie – skąd ponowny „bum” na len?

Jeśli w jakimkolwiek stopniu interesujesz się modą, z pewnością zdążyłaś zauważyć, że coraz to więcej spośród współczesnych marek zaczęło sięgać po len i głośno chwalić jego wyjątkowe właściwości (a tych zdecydowanie mu nie brakuje).

Przyczyniła się do tego „moda” na ekologię, w tym ekologiczną, naturalną odzież, której len jest bezapelacyjnie głównym i najważniejszym z przedstawicieli. To właśnie rosnąca w społeczeństwie świadomość kwestii środowiskowych doprowadziła do zwiększenia zainteresowania lnianą tkaniną, o naturalnym pochodzeniu i naturalnym, bezpiecznym sposobie pozyskiwania.

Z jednej strony jest to bardzo dobry kierunek, ponieważ noszenie odzieży lnianej wiąże się z szeregiem zalet. Len wyróżnia się antyalergicznością, przewiewnością, doskonałą chłonnością, trwałością, a także właściwościami ochronnymi przed szkodliwym promieniowaniem UV. Komfort noszenia go, zwłaszcza latem, będzie dlatego nieporównywalny z jakąkolwiek inną tkaniną. Z drugiej natomiast strony zalanie sklepowych półek ubraniami z lnu wymusza na klientach zachowanie większej ostrożności, czujności. Niestety czasami zdarza się, że odzież tytułowana jako „lniana”, nie jest czystym lnem, a zawiera w sobie spore dodatki włókien bawełnianych, poliestrowych, czy wiskozowych. Jeśli chcesz mieć dlatego pewność, że wybrana rzecz została wykonana w 100% z czystego, szlachetnego lnu, pamiętaj, aby dokładnie czytać metki! Mogę Cię zapewnić, że w NPSTYLE zawsze jesteśmy w tym zakresie transparentni. Zobacz nasze letnie sukienki z lnu

Do następnego RP

Może zainteresują Cię tematy:

Odzież lniana na lato, Dlaczego to najlepszy wybór?

Wpływ odzieży lnianej na ekologię - rozważania i fakty

All comments